Úspěšné vystoupení v Německu

Zdroj: http://ceskolipsky.denik.cz/ostatni_region/hazena_loko_20080719.html
Česká Lípa, Mittweida - Mezi čtrnácti týmy, které se sjely do německé Mittweidy na tradiční házenkářský turnaj byl jediný zahraniční (neněmecký) účastník, a sice Lokomotiva Česká Lípa.

Málokdo z ostatních týmů asi čekal, že to bude právě suverén severočeské ligy, kdo zvedne nad hlavu vítěznou trofej.
Všechny zápasy se hrály na travnatých hřištích pod širým nebem, což přineslo malé trampoty na závěr prvního dne turnaje. Kvůli dešti byly totiž odloženy první čtvrtfinálové zápasy. Do těch se hravě probojovala i Lokomotiva, když vyhrála základní skupinu s plným počtem bodů (postupně porazila HC Annaberg, TSV Mittweida II, HVH Kamenz a HV Weinböhla).

Zápasy čtvrtfinálových skupin byly poznamenány kluzkým terénem, který dělal hráčům velké problémy v jejich koordinaci. Proto také padalo málo gólů. Česká Lípa nevstoupila do druhého hracího dne dobře. Hned první utkání prohrála s Rottluffem 2:3 (na hrací dobu 2 x 15 min. opravdu málo branek!), a když v druhém pouze remizovala, musela zbylá dvě vyhrát, aby postoupila do bojů o medaile.
Utkání proti TUS Weinböhla přineslo vyrovnané utkání, které se rozhodovalo až v druhém poločase. Ten Lokomotiva vyhrála 4:1 a udržela si tak i nadále šanci na postup. Rozhodnutí o úspěchu či neúspěchu mělo tedy přijít v posledním zápase skupiny proti domácí Mittweidě, který byl i otázkou prestiže, jelikož proti sobě oba týmy nastupují každoročně od samého založení turnaje. Bojovnou hrou Lokomotiva nakonec dokázala tradičního rivala porazit 5:4 a otevřela si tak cestu do semifinále.

Proti Altenburgu byla Česká Lípa mírným favoritem, ale utkání bylo víceméně vyrovnané. Až v posledních 5 minutách se podařilo Lokomotivě strhnout skóre na svou stranu (6:4). Chyběl tedy už jen krůček k triumfu.
Ve finále čekalo Lokomotivu mužstvo HVH Kamenz, které v semifinále nečekaně vyřadilo favorita turnaje SSV Rottluff. Boj o zlato měl patřičně dramatický průběh. Lokomotiva celý zápas jen dotahovala jednogólový náskok soupeře. Kamenz vlastně vedl až do konce řádné hrací doby, ale přesto nezvítězil. V posledních vteřinách si totiž Lokomotiva vynutila v protiútoku faul a dostala příležitost k střílení sedmičky. To skvěle proměnil Milan Drobný, čímž zajistil svému družstvu prodloužení. Nicméně ani z něj nevzešel vítěz, a tak přišly na řadu opět sedmimetrové hody. První 3 série proměnili exekutoři obou týmů, ve čtvrté se, po proměněné sedmičce Českolipských, blýskl brankář Kábele, když chytil střelu soupeře. Tíha okamžiku padla poté na Jana Dubna, který se postavil k rozhodujícímu hodu. Spojka Lokomotivy zachovala chladnou hlavu a udělala vítěznou tečku za spanilou jízdou svého týmu.

Házenkáři Č. Lípy zanechali v Mittweidě velký dojem, precizní tvrdou hrou turnaj zaslouženě vyhráli a byli pozváni i na příští ročník.Podrobný popis a přehled o vysledcích v Mittweidě pod tímto odkazem.
14.08.2008 20:06:35
slavekvnovotny
Co je to Házená?
Házená je kolektivní míčový sport, ve kterém proti sobě nastupují dva sedmičlenné týmy. Její počátky mají prapůvod už v míčových sportech starého Řecka. Hry tehdy sloužily dospělým jako forma zábavy nebo obřadu a dětem jako příprava na dopělost. Staří Římané provozovali míčové hry dokonce jako léčebný prostředek. Házenou(tehdy pod názvem Handbold) vymyslel dánský učitel Holger Nielsen v roce 1898. První pravidla vyšla v roce 1906. V Německu se v roce 1911 objevila varianta hry, ve které proti sobě nastupují dva jedenáctičlenné týmy, tzv. velká házená. Ta byla v roce 1936 na programu olympijských her v Berlíně.

Copyright reserved Lokomotiva Česká Lípa
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one